5 najważniejszych elementów, które należy zweryfikować wybierając firmę transportową realizującą dostawy „Just in Time”

8 maja 2019
Wszystkie >
Botam-jak-wybrac-firme-transportowa-dostaw-just-in-time

Wybór odpowiedniej firmy transportowej realizującej dostawy expressowe „Just in Time” to bardzo odpowiedzialne zadanie. Nie ma tu bowiem miejsca na pomyłkę i niedopatrzenie. Wybór odpowiedniego przewoźnika to z jednej strony sukces w postaci wygranej walki z czasem, z drugiej jednak strony błąd przy jego wyborze może okazać się naprawdę kosztowny. Niewłaściwy dobór Przewoźnika może spowodować wielomilionowe straty spowodowane  zatrzymaniem linii produkcyjnej. Dlatego też, racjonalne podejmowanie decyzji i rozsądek, to w tym wypadku najlepsi doradcy. Patrzenie jedynie na koszty usługi to często tylko pozorne oszczędności.

Wg raportu firmy Transporeon Group „Wyzwania Logistyki 2019”: Tylko co czwarta badana firma (24%) bardzo dobrze radzi sobie ze znalezieniem przewoźnika – jest w stanie to zrobić w ciągu 1 godziny. Co trzecia (31%) potrzebuje 4 godzin, podobna liczba firm (36%) robi to aż w 24 godziny.

Zobacz na jakie elementy należy zwrócić uwagę dobierając firmę transportową dla dostaw „Just in Time” w Twojej firmie, aby wybrać tę najlepszą:

1. Flota i jej rodzaj

To podstawowy element, który definiuje profil działalności każdej firmy transportowej. Aby upewnić się czy dana firma jest w stanie szybko zareagować na zlecenie i zrealizować je bezproblemowo w wyznaczonym czasie, należy rozwiać swoje wątpliwości w następujących obszarach:

  • Czy rozważana firma posiada własną flotę samochodów – Jeśli posiada to jak najbardziej należy zaliczyć to jako wielki plus. Firma posiadająca własne środki transportowe ma docelowo większą kontrolę nad kierowcą, który realizuje dostawę. W konsekwencji oznacza to większą kontrolę nad przebiegiem transportu Twojego ładunku i jego terminową dostawą.
  • Jaki rodzaj floty posiada firma transportowa – Sprawdź to bardzo szczegółowo, aby docelowo nie okazało się, że Twój ładunek nie wejdzie na pojazd jakim dysponuje przewoźnik lub koszt jego transportu będzie znacznie wyższy. Może na to wpłynąć nieoptymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej lub konieczność wykorzystania do transportu nie jednego a kilku pojazdów.
  • Czy flota jaką posiada przewoźnik jest nowa i nowoczesna – Stan floty to dla Ciebie pierwszy wyznacznik gwarancji terminowej dostawy. Im nowsze samochody we flocie, tym większa szansa na niezawodność przewoźnika, czyli bezawaryjną i terminową dostawę. Również nie bez znaczenia są tutaj udogodnienia techniczne montowane w wykorzystywanych pojazdach transportowych. Należeć do nich mogą wózki samozaładowcze Innolift ułatwiające szybki załadunek i rozładunek samochodu czy podwójna podłoga, umożliwiająca obniżenie kosztów transportu poprzez zwiększenie powierzchni załadunkowej nawet o 40%. Na takie rozwiązania możesz liczyć współpracując z Express BOTAM.

2. Doświadczenie w dostawach just in time

Warto sprawdzić rzeczywiste doświadczenie przewoźnika. Poprosić o referencje od klientów, szczególnie tych z Twojej branży. Jeśli działasz w wymagającej i specyficznej branży automotive, warto dokładnie zweryfikować dotychczasową skuteczność i terminowość realizowanych dostaw. Zwiększy to szansę na wybór najlepszego dostawcy. Doświadczenie firmy to również doświadczeni kierowcy. Jeśli uda Ci się sprawdzić jak długo pracują kierowcy w danej firmie, da Ci to większą pewność na terminowe dostawy just in time z pomocą takiej firmy. Bowiem doświadczony kierowca w tej branży to prawdziwy skarb.

3. Sposób monitoringu dostawy

Dowiedz się czy firma monitoruje Twoją dostawę. Jeśli tak, zweryfikuj dokładnie w jaki sposób się to odbywa.

  • Czy będziesz mieć możliwość sprawdzenia, gdzie znajduje się aktualnie pojazd transportujący Twój ładunek
  • Czy otrzymasz dedykowany numer telefonu, który pozwoli Ci w każdej chwili skontaktować się z osobą wiedzącą wszystko na temat Twojego transportu i która będzie w stanie na bieżąco udzielić Ci wszystkich niezbędnych informacji.

4. Rodzaj i zakres ubezpieczenia ładunku

Upewnij się czy oby na pewno Twój ładunek jest odpowiednio ubezpieczony w razie zaistnienia problemów. Sprawdź:

  • Jakie ubezpieczenie ładunku posiada firma, która dokona przewozu ładunku. Warto skrupulatnie sprawdzić poszczególne klauzule w OC przewoźnika, które czasami mogą być kluczowe dla realizacji wypłaty ubezpieczenia.
  • Jaka jest suma ubezpieczenia.
  • Jeśli zlecamy przewóz ładunku, którego wartość jest znacząca, dobrze dodatkowo ubezpieczyć ładunek wykupując ubezpieczenie cargo, które w przypadku problemów pozwoli znacznie zniwelować straty. W Express BOTAM wszystkie formalności związane z wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia cargo załatwiamy w ramach współpracy. Ty nie musisz się o nic martwić.

5. Posiadane certyfikaty

Warto zapytać o certyfikaty jakie posiada firma przewozowa. Są one bowiem wyznacznikiem gwarancji oraz potwierdzeniem wysokiej jakości usług świadczonych przez firme transportową. W przypadku firmy Express BOTAM możemy pochwalić się posiadaniem certyfikatu ISO 9001-2015

Wybór firmy transportowej dedykowanych dostaw just in time to złożony proces, który nie powinien być podejmowany pochopnie. Na podjęcie dobrej decyzji składa się bowiem wiele czynników w tym np. gwarancja dostawy jaką powinieneś otrzymać od Przewoźnika. Przekonaj się jakie gwarancje na terminowe dostawy just in time daje Express BOTAM

BOTAM-CTA-jak-wybrac-firme-transportowa-dostaw-just-in-time