Jak wybrać firmę transportową?

30 listopada 2021
Wszystkie >

W tym artykule wymieniamy 7 obszarów, które warto sprawdzić wybierając firmę transportową specjalizującą się w dostawach Just-In-Time.

Infografika z samochodami dostawczymi firmy Botam i opis 7 obszarów ważnych przy wyborze firmy transportowej.
Infografika. Wybierz firmę transportową mądrze.

Wiek pojazdów we flocie

Flota pojazdów do podstawa, w końcu to nimi będzie przewożony Twój towar. Dlatego warto zweryfikować następujące kwestie:

  • Czy flota pojazdów należy do firmy transportowej, z którą chcesz nawiązać relację biznesową?
  • Jakimi rodzajami aut dysponują?
  • W jakiej kondycji są te auta np. ile mają lat?
  • Czy w pojazdach są dostępne inne rozwiązania, które mogą być pomocne w realizacji usługi? Np. wózki samozaładowcze lub tzw. podwójna podłoga.

Szybkość reakcji na zlecenie transportowe

Deklaracja swoje, a rzeczywistość swoje. Dlatego zadzwoń do firmy transportowej i sprawdź, jak szybko odbiorą telefon. Zrób kilka testów – o różnych godzinach i w różne dni tygodnia.

Gdy odbiorą telefon, spytaj spedytora, kiedy najszybciej mogą podstawić samochód. Dzięki temu zorientujesz się, ile w rzeczywistości zabierze im zorganizowanie przewozu Twojego towaru.

Monitoring dostawy

Sprawdź, czy i w jaki sposób możesz monitorować przewóz swojej przesyłki. Rozwiązań jest wiele. Może to być obsługa przez jednego spedytora przez cały czas trwania zlecenia lub możliwość samodzielnego sprawdzenia położenia pojazdu realizującego towar np. za pomocą linku do GPS-u pojazdu.

Rodzaj i zakres ubezpieczenia transportowego

Dokładnie sprawdź wszystkie klauzule w OC przewoźnika, które mogą być kluczowe dla realizacji wypłaty ubezpieczenia. Sprawdź także sumę tego ubezpieczenia oraz kto załatwi formalności związane z dodatkowym ubezpieczeniem, jeśli Twoja firma chciałaby przewieźć wysokowartościowy towar.

Koniec języka za przewodnika

Jeśli wysyłasz paczki do różnych krajów Europy, warto sprawdzić, czy i w jakich językach potrafią komunikować się spedytorzy firmy transportowej. Dzięki temu nie będziesz musiał „asystować” przy każdym odbiorze i przekazaniu towaru firmie transportowej.

Doświadczenie, certyfikaty, współprace

Poproś o referencje lub rekomendacje od innych klientów, z którymi firma transportowa już współpracowała.

Warto też sprawdzić, czy firma ma aktualne certyfikaty potwierdzające jakość świadczonych usług np. certyfikaty ISO 9001 lub 28000, oraz czy przynależy do jakiejś większej społeczności w swojej branży.

Warto czytać opinie

Poszperaj w necie, na pewno coś znajdziesz. Może mają wizytówkę w Google Moja Firma lub są na formach branżowych. Bierz jednak poprawkę, że niektóre z opinii mogą być napisane przez osoby specjalizujące się w Public Relations.