W logistyce nie da się kupić zaufania klienta

20 sierpnia 2019
Wszystkie >

Zaufanie klienta w ekspresowych dostawach just in time jest szczególnie ważne. Zwykło się mawiać, że biznes robi się z ludźmi, których się lubi. Ale czy chciałbyś podejmować wspólne przedsięwzięcia z dostawcą, którego nie darzysz zaufaniem? W branży logistycznej, a zwłaszcza w dostawach produktów w systemie just in time, to właśnie zaufanie jest kluczowe przy budowaniu długotrwałych relacji biznesowych. Nie da się go kupić ani tym bardziej zdobyć wysyłając raz w roku kartkę świąteczną, nawet jeśli życzenia będą napisane odręcznie. Dlaczego zaufanie jest tak ważne i jak można je wypracować w branży logistycznej, przeczytasz w tym artykule.

Czym jest zaufanie w branży dostaw just in time?

Zaufanie klienta w logistyce jest niczym innym, jak wiarą, że powierzone zlecenie zostanie wykonane z należytą starannością i w odpowiednim czasie. To także wiara w działanie dostawcy usług przewozowych podyktowane najlepszą intencją, czyli np. odpowiednie zabezpieczenie towaru na czas transportu, umiejętność rozwiązywania problematycznych sytuacji w trakcie załadunku towarów itp.

Zaufanie klienta jest wypadkową stopniowo budowanej wiarygodności: stałej realizacji zleceń transportowych zgodnie z przyjętymi założeniami. Z formalnego punktu widzenia spisana umowa chroni interesy stron, jednak nie daje ona klientowi tyle spokoju i poczucia bezpieczeństwa co zaufanie do dostawcy usług logistycznych. Przecież, gdy z powodu braku komponentu dochodzi do zatrzymania linii produkcyjnej, to nie tylko ponoszona jest strata finansowa. Również jest to ogromny stres odczuwany przez Supply Chain Managera, którego później nie da się niczym zrekompensować.

Jak zdobyć zaufanie świadcząc dostawy just in time?

Po pierwsze flota samochodów. Przewóz towarów relatywnie nowymi autami zapewnia większe poczucie niezawodności. Jeśli dołożyć do tego odpowiednie wyposażenie pojazdów, rozwiązania zwiększające ładowność np. dwupoziomowa podłoga, czy oznakowanie aut spójną identyfikacją wizualną, wówczas zyskuje się większe zaufanie w oczach klienta.

Po drugie obsługa zlecenia. Tu bardzo ważna jest kultura osobista pracowników firmy transportowej oraz ich umiejętność zachowania zimnej krwi w stresujących sytuacjach, które w tej branży zdarzają się dość często.
Przy realizacji zleceń zagranicznego klienta, to także umiejętność posługiwania się językiem obcym w mowie i piśmie. Dzięki temu będzie on czuł się po prostu komfortowo.
Ważne są również rzeczy – wydawać by się mogło – z pozoru błahe. Dla przykładu mail z informacją zwrotną o czasie dojazdu czy transparentność wynikająca z udostępnienia klientowi geolokalizacji auta przewożącego towar. Takie zdarzenia sprawiają, że ma on poczucie panowania nad sytuacją.

Po trzecie świadomość, że na zaufanie pracują wszyscy w firmie transportowej: od operatora przyjmującego zlecenia, przez kierowcę, po księgową wystawiającą fakturę lub ściągającą nieterminową płatność. Jeśli pracownicy firmy czują, że szef im ufa, wówczas będą starali się nie zawieść tego zaufania. Dlatego tak ważne jest budowanie zdrowej atmosfery wewnątrz organizacji i dbałość o pracowników.

Po czwarte i najważniejsze – pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Przy realizacji pierwszej dostawy just in time, klient daje przewoźnikowi ogromny kredyt zaufania, mając wobec niego konkretne oczekiwania biznesowe. Zatem realizując dostawę takiego zlecenia, warto zrobić to jak najlepiej i tym samym udowodnić, że jest się firmą wartą obdarowania zaufaniem. Tylko tyle i aż tyle.

Długoterminowe współprace można budować wyłącznie na zaufaniu

Klient wybierając dostawcę usług just in time, często ma już przysłowiowy nóż na gardle. Nie ma czasu zrobić przetargu na dostawcę usług transportowych. Zatem realizację zlecenia chce powierzyć komuś niezawodnemu, słownemu, dobrze wykonującemu swoją robotę, czyli po prostu zaufanemu – niekoniecznie najtańszemu dostawcy.

Warto podkreślić, że to dzięki wypracowanemu zaufaniu, klient będzie skłonny do rekomendacji innym usług firmy specjalizującej się w dostawach just in time. Również będzie on w stanie wybaczyć każdą losową sytuację, na którą dostawca nie miał bezpośredniego wpływu.

Podsumowując, w logistyce nie trzeba się lubić – choć ułatwia to codzienny kontakt. Ważniejszą walutą jest zaufanie dające klientowi poczucie prawdziwego wsparcia w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.