3 powody, dlaczego firmy z branży automotive korzystają z dostaw just in time

30 lipca 2019
Wszystkie >

Dedykowany transport Just In Time części do aut

W 2018 roku na terenie Unii Europejskiej wyprodukowano 16,8 miliona aut osobowych. Znalazła się zaraz po Chinach na drugim miejscu w rankingu światowej produkcji tychże pojazdów. W minionym roku europejskimi państwami o największej liczbie wyprodukowanych samochodów były kolejno: Niemcy, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania i Czechy[1].

Nic zatem dziwnego, że codziennie między krajami krąży tysiące przewoźników. Wielu z nich również specjalizuje się w dedykowanych dostawach just in time. To oni dowożą komponenty niemalże natychmiast lądujące na linii produkcyjnej. Wiąże się to z precyzyjnym planowaniem łańcucha dostaw, ale czy tylko?

Transport międzynarodowy just in time rozwiązaniem na czasowe poślizgi

Auto to nic innego, jak ogromna liczba części złożonych w całość przez pracowników fabryki. Aby linia produkcyjna każdego dnia mogła sprawnie działać, zadaniem Supply Chain Managera jest na czas i we właściwej kolejności zapewnianie potrzebnych komponentów. Proste w teorii staje się złożonym wyzwaniem w praktyce, gdzie trzeba skoordynować dostawy od wielu niezależnych firm, często mających swoje placówki na terenie innych krajów.

Niestety istnieje ryzyko, że zamówione części do aut nie dotrą do fabryki samochodów w założonym terminie. Może to wynikać np. z poślizgu na linii produkcyjnej wykonawcy części; zwłaszcza, gdy ta jest robiona specjalnie pod zamówienie nabywcy auta.

Kiedy na horyzoncie pojawia się widmo przestoju linii produkcyjnej, czas dostawy jest głównym warunkiem decydującym o skorzystaniu z usług firm transportowych specjalizujących się w dostawach just in time. Co ciekawe, taki dedykowany transport może zamówić zarówno dostawca, jak i odbiorca części. Warto też wspomnieć, że takie firmy są w stanie w krótkim czasie podstawić auto dostawcze do fabryki producenta części i szybko przewieźć je do fabryki samochodów osobowych.

Dedykowane dostawy just in time to minimalizowanie kosztów

Niektóre firmy z branży motoryzacyjnej przechowują komponenty do produkowanych aut w przyfabrycznych magazynach własnościowych. Utrzymywanie takiego magazynu wiąże się ze stałymi kosztami (prąd, ochrona, obsługa czy wreszcie zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania). Dlatego są tam minimalne lub precyzyjnie wyliczone stany magazynowe – w końcu zamrażanie pieniędzy, nie sprzyja płynności finansowej firmy. Co więcej, w dobie powszechnej personalizacji aut istnieje znaczne ryzyko, że składowane komponenty mogłyby nigdy nie zostać wykorzystane.

Jeżeli do produkcji aut stosowane są bardzo drogie czy nawet personalizowane części, gdzie płatność jest z góry wymagana lub ma bardzo krótki termin, niektórzy producenci decydują się na zakup odwleczony w czasie. Bez wątpienia wpływa to również na termin dostawy. W takich przypadkach bardziej ekonomiczne jest wysłanie przewoźnika specjalizującego się w usługach door-to-door, który dostarczy towar w krótkim czasie właśnie wtedy, gdy będzie on niezbędny na linii produkcyjnej (just in sequence).

Przewóz części do aut wymagających specjalnych warunków

Czas dostawy części jest szalenie istotny przy produkcji aut. Jednak w niektórych przypadkach ma znaczenie drugorzędne w stosunku do bezpieczeństwa przewożonego towaru. Ze względu na to, takie towary częściej są przewożone w ramach dedykowanych przewozów door-to-door przez niezależne firmy specjalizujące się w dostawach just in time.

Przykładem takiego towaru są podsufitówki do aut. Z jednej strony ze względu na wymiary, zalicza się je do przesyłek niestandardowych. Z drugiej, ich uszkodzenie czy ubrudzenie w czasie transportu może negatywnie wpłynąć na ocenę podczas kontroli jakości. Innym przykładem są poduszki powietrzne. Paczki z takim towarem powinny być nie tylko specjalnie oznaczone, ale także traktowane z należytą ostrożnością. Ich wysyłka jest zatem dość ryzykownym przedsięwzięciem, zwłaszcza w przypadku transportu realizowanego przez „zwykłych” kurierów, którzy optymalizują koszty przez liczne przeładunki.

Firmy z branży automotive decydują się na usługi dedykowanych dostawców just in time z wielu powodów. Niezależnie od tego czy jest to wypadkowa sytuacji losowej, czy precyzyjnie przeprowadzonej kalkulacji finansowej, na drogach Europy realizowane jest coraz więcej takich przewozów. Co jest również warte podkreślenia. Są one nieodłącznym elementem, który ma wpływ na sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw w branży motoryzacyjnej.

[1] Za European Automobile Manufacturers Association https://www.acea.be/statistics/tag/category/passenger-cars-production dostęp dn. 27.07.2019