4 różnice między „zwykłym” kurierem, a transportem w systemie door-to-door dla klientów B2B
Wszystkie >Na rynku jest wiele rozwiązań, dzięki którym firmy mogą przesyłać swoje produkty. Jednym z nich jest transport drogowy w systemie „od drzwi do drzwi” (ang. door-to-door) skierowany do klientów biznesowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym różni się taka dostawa od usług świadczonych przez konwencjonalne firmy kurierskie,
- jakie są jej zalety,
- kiedy opłaca się z niej skorzystać.
Pilne przesyłki, czyli odbiór i dostawa jeszcze tego samego dnia (same day delivery)
Zdarza się, że komponenty do produkowanych maszyn są sprowadzane z różnych miejsc Europy. Czasem są one robione specjalnie na zamówienie, a proces ich produkcji z wielu przyczyn może się opóźniać. Jeżeli dostawca komponentu ukończy go w późnych godzinach popołudniowych, a miejsce jego pracowni oddalone jest od naszej fabryki w znacznej odległość np. 1000 km, wówczas „zwykły” kurier odbierze przesyłkę dopiero jutro i dostarczy ją w ciągu kolejnych dni.
Problem zaczyna się, gdy istnieje realne zagrożenie, że przez opóźnienie w dostawie tego komponentu nasza linia produkcyjna stanie. Przestój fabryki wiąże się z ogromnymi kosztami. Dlatego w takich przypadkach wiele firm decyduje się na skorzystanie z usług firm logistycznych specjalizujących się w transportach door-to-door. Polegają one na tym, że przewoźnik zabiera przesyłkę jeszcze tego samego dnia i dostarcza najszybciej, jak jest to możliwe bezpośrednio do miejsca odbioru. Innymi słowy, jest to idealne rozwiązanie, gdy do wysłania jest pilna, nagła i bardzo ważna przesyłka. Jest to również pomocne rozwiązanie w okresach wzmożonej pracy kurierów np. okolic świąt Bożego Narodzenia lub bliskości dni wolnych od pracy, czyli tzw. długich weekendów.
Gdy liczą się szczególne warunki transportu, czyli przesyłki specjalnej troski
Standardowe firmy kurierskie optymalizują koszty swojej pracy, dzięki zwożeniu przesyłek do swoich magazynów. To tam następuje ich sortowanie i przeładunek. Takich przeładunków nasza paczka może doświadczyć kilka razy, w zależności od oddalenia miejsca ostatecznej dostawy.
Pomimo że istnieje opcja ubezpieczenia przesyłek firmy, których produkty wymagają szczególnych warunków transportu np. podsufitówki, silniki do aut lub wyjątkowej ostrożności (produkty typu ADR) decydują się na zlecenie przewozu właśnie firmom specjalizującym się w dostawach door to door.
Wynika to głównie z 2 powodów. Po pierwsze, dzięki temu mają one większą pewność, że ich produkt nie ulegnie zniszczeniu w czasie transportu – na całej trasie ich przesyłka nie jest w żaden sposób dodatkowo przeładowywana. A po drugie, w przypadku wystąpienia uszkodzenia mają większą szansę na uzyskanie odszkodowania, ponieważ większość firm kurierskich bardzo często odrzuca składane reklamacje twierdząc, że są one bezpodstawne.
Sposób śledzenia statusu przesyłki
W obu formach dostawy mamy opcję śledzenia statusu transportowanej przesyłki. W firmach kurierskich jest to najczęściej informacja, gdzie paczka obecnie się znajduje np. magazyn w Krakowie lub po prostu lakoniczne informacje typu: odebrano od adresata, przesyła jest w drodze.
Niektóre firmy specjalizujące się w usługach door-to-door poszły o krok dalej i udostępniają swoim klientom unikalny link do GPS’a samochodu, który właśnie przewozi produkt. Dzięki temu klient precyzyjnie wie, gdzie w danej chwili jest auto czy nawet z jaką prędkością się porusza.
Przykładowy widok trasy, jaki udostępniany jest klientom firmy Botam:
Przewóz towarów o niestandardowych wymiarach
Firmy kurierskie proszą o bardzo dokładne określenie wymiarów i wagi przesyłki, które w razie wątpliwości mogą być dodatkowo skontrolowane w magazynie czy sortowni. Jeżeli okaże się, że podane dane różnią się od tych wpisanych na liście przewozowym, wówczas mają one prawo żądania dopłat wynikających z korekty zaniżonych parametrów.
W skrajnych przypadkach zdarza się, że kurier odmówi odebrania przesyłki od nadawcy, ze względu na jej niezgodność z opisem na liście przewozowym. Zauważyć tu trzeba, że nie jest to spowodowane jego złą wolą, ale najczęściej brakiem narzędzi umożliwiających mu jej odbiór np. wózka paletowego.
Podanie wymiarów przesyłki jest dużym wyzwaniem, jeśli w miejscu jej nadania nie ma osoby poczuwającej się do ich rzetelnego określenia lub zwyczajnie nie ma odpowiedniej wagi pozwalającej sprawdzić rzeczywisty ciężar.
Zaletą firmy transportującej towary w systemie „od drzwi do drzwi” jest możliwość podania przybliżonych wymiarów i wagi przesyłki. Po krótkim wywiadzie z osobą w call center, operator wie jaki pojazd będzie najlepszy do przewiezienia towaru klienta.
Po takim wywiadzie raz podana cena się nie zmienia – klient rezerwuje całe auto i płaci za czas, w jakim towar dojedzie do miejsca docelowego.
Dla transportu kilku lub kilkunastu różnych wielkości przesyłek o niestandardowych wymiarach to szczególnie wygodne rozwiązanie. Ale również w przypadku, gdy do końca nie wiadomo, ile dany producent zdąży wyprodukować do określonej godziny.
Co wybrać – transport door-to-door czy kuriera?
W dzisiejszych czasach jest wiele form transportu przesyłek. Jedne są tańsze, inne szybsze, a jeszcze inne zapewniają spokój i mniej zmartwień. Dzięki tej różnorodności Supply Chain Managerowie mogą swobodnie wybierać i dostosowywać je do swoich, często dynamicznie zmieniających się potrzeb.
Na koniec warto też zauważyć, że firmy obsługujące segment B2B dość często realizują wysyłki w systemie door-to-door ze względu na szybkość, elastyczność, a także potrzebę transportu za granicę kraju.